Вимикачі можна вибирати самостійно. Просто використовуйте ваш смак і знання 5 основних параметрів цих пристроїв
Вимикачі - один з найбільш складних елементів електромережі. Чому? Як мінімум, тому що це єдиний елемент системи побутового електроживлення, в якому є рухомі частини. А де вони є - там складніше виробникам забезпечити надійність і довготривалість роботи пристрою. Втім, вони з успіхом з цим справляються. Більш того, настільки розширили асортимент, що вибір вимикача стає нетривіальним завданням! І ми впораємося, так?
Отже, почнемо з простого – розберемося з існуючими типами вимикачів. У їх завдання входить розмикання або замикання контактів. У випадку з сучасними інноваційними виробами – підтримка роботи регулювального механізму подачі струму на групу контактів споживача. Це дозволяє успішно регулювати потік світла в приміщенні.
Тип перемикання
Цей електроустановочний пристрій розрізняють за типами "спрацьовування":
- кнопковий;
- перекидний;
- диммер (регулюючий);
- поворотний.
Рис 2. Вимикачі ABB (вир-во Німеччина) різних типів, що максимально "вписуються" в дизайн приміщень
Принцип роботи вимикача
Популярні вимикачі, які розподіляють струм по декількох ланцюгах. Практика їх застосування - для люстр або світильників систем освітлення з комбінаційним включенням декількох ламп.
Розрізняють вимикачі прихованого монтажу ("втоплені" в закріплену в стіні електромонтажну коробку), і відкритої установки (якщо проводка ведеться по стіні). Для електропроводки зовні будівлі встановлюють вимикачі зовнішньої установки - з підвищеним класом пило- і вологозахисту (від IP44 і вище).
Часто використовуються в побуті вимикачі з прохідними контактами. Їх відмінність – 2, 3 і більше клавіш. Практично це електричний вузол, який поєднав кілька вимикачів в одному місці як з метою економії простору і проводів, так і в дизайнерських цілях.
"Розумні" вимикачі. Це сенсорні, диференційовані, автоматичні пристрої. Їх часто інтегрують в системи "Розумний будинок", використовують для віддаленого управління рівнем освітлення і т. п.
Застосовність
Як і розетки, вимикачі мають різного типу корпуси відповідно до виду прокладки електропроводки в приміщенні. Розрізняють вимикачі прихованого монтажу ("втоплені" в закріплену в стіні електромонтажну коробку), і відкритої установки (якщо проводка ведеться по стіні). Для електропроводки зовні будівлі встановлюють вимикачі зовнішньої установки - з підвищеним класом пило- і вологозахисту (від IP44 і вище). Для "унікальних" випадків існують антивандальні вимикачі.
Додамо, що ці пристрої так само «розрізняються» матеріалом жил проводу. Для мідних жил прийнято купувати вимикачі з безгвинтовими з'єднаннями. Гвинтові – "класика" алюмінієвої електропроводки.
Ознакою хорошого тону в обладнанні приміщень системою освітлення вважається застосування вимикачів з підсвічуванням. Вбудовані елементи, що світяться при відключеному пристрою, практично не споживають електроенергії. Зате, прокинувшись в темряві, ви моментально визначите, де знаходиться вимикач.
Електричні параметри
Краса
Краса, ергономічність, відповідність інтер'єру – так само важливі критерії вибору. Якісний вимикач характеризується достатньою кількістю знімних елементів. Деякі з них відповідають за робочі характеристики (рухливий механізм). Інші, такі як декоративні панелі, - за його дизайнерський вигляд.