Навіщо призначені автоматичні вимикачі?
Автоматичний вимикач – це електричний комутаційний пристрій, який має дві системи захисту від надструмів: електротеплову та електромагнітну, із взаємоузгодженими параметрами.
Електротепловий захист здійснюється завдяки біметалічній пластині, яка нагрівається та згинається при проходженні надструмів. Коли вигин стає критичним – відбувається вимкнення автомата. Таким чином, тепловий розчіплювач спрацьовує не миттєво, а через певний проміжок часу, необхідний для нагрівання пластини.
Електромагнітний захист спрацьовує за короткого замикання. При проходженні надструмів утворюється магнітне поле, яке зсуває осердя котушки електромагнітного розчіплювача і автомат відключається. У разі КЗ струм миттєво зростає до величини, яка здатна призвести до тяжких наслідків за короткий час, тому спрацьовування пристрою завдяки електромагнітному захисту відбувається за частки секунди.
Наявність теплового та електромагнітного розчіплювачів обумовлює, що автоматичні вимикачі використовують з метою здійснення захисту електричних кіл від:
- навантаження по струму,
- надструмів або струмів короткого замикання (КЗ),
- іноді застосовують для оперативного відключення/вмикання (у невеликій кількості) ділянок електричних кіл.
Перевантаження струмом виникають тоді, коли споживачів на лінії стає занадто багато, або у разі несправності обладнання. Коротке замикання може виникнути як результат пошкодження ізоляції або дотику неізольованих струмопровідних елементів. При цьому значення струму цього ланцюга будуть максимально можливими, а вся потужність йтиме на нагрівання проводів.
Особливості вибору електроавтоматів
Підбір автоматичних вимикачів залежить від площі перерізу кабелю, який цей апарат захищатиме (який підключається після пристрою).
У свою чергу, перетин кабелю вибирають виходячи з граничної потужності навантаження споживачів, які підключатимуться до лінії. Якщо вибрати пакетник електричний з характеристиками номінального струму більше, ніж необхідно – кабель, що захищається, може перегрітися через тривалий час протікання великих струмів. У випадках, коли пристрій підібрано правильно, тоді при перевищенні значень струму від номінальних воно вимкнеться в потрібний момент, не допускаючи пошкодження кабелю.
Таким чином алгоритм підбору автоматів наступний:
- Для лінії, яку захищатиме пристрій, необхідно визначити струм і потужність споживачів. Щоб розрахувати струм використовуємо формулу I=P/U, у якій U – це номінальна напруга (У), I – струм (А), Р – значення потужності (Вт).
Таким чином, наприклад для бойлера потужністю 4 кВт при напрузі 220 В струм, що розраховується, складе 18 А. - Підбираємо відповідний навантаження кабель. І тому існують таблиці підбору перерізу кабелю і дроти з величини струму.
- Вибираємо автоматичний вимикач із характеристиками, які дозволять захистити провід від перевантаження.
Ще один важливий чинник при виборі цієї продукції – вартість. Оскільки вартість пристроїв захисту залежить від якості виробництва, комплектуючих і матеріалів, ціна на автоматичний вимикач різних брендів може відрізнятися в рази. Однак варто пам'ятати, що від цього пристрою залежить захист матеріальних цінностей та вашого здоров'я, тому вибирайте обдумано і не женіться за дешевизною.
Основні параметри автоматичних вимикачів
При доборі автоматів враховують такі основні характеристики:
- Кількість полюсів. Існують одно-, дво-, три- та чотириполюсні пристрої.
- Номінальний струм. При перевищенні даного показника автомат вимкнеться, щоправда, через проміжок часу, який залежить від кривої відключення. У продажу у нашому магазині є автомати з номінальними струмами від 0,5 до 125 А.
- Час-струмова характеристика (крива відключення) впливає на час спрацьовування пристрою.
Автомати з типом розірвуть електричний ланцюг, коли струм перевищить номінальний в 3-5 разів, з характеристикою С - при перевищенні в 6-10 разів, з типом D - в 10-20 разів.
Характеристику B рекомендується використовувати для захисту ліній, де є активне навантаження та різні нагрівачі (бойлер, чайник, електроплита тощо). Характеристику C – де є електродвигуни (пральна машина, холодильник, кондиціонер). А характеристику D вибирають туди, де встановлені потужні двигуни з важкими запусками. - Максимальна здатність відключення – це граничний струм КЗ, який пристрій повинен витримувати без пошкодження і виконати свої функції. Для житлових будинків найчастіше використовують автомати з відключаючими здібностями 4,5 та 6 кА.
Де придбати автоматичний вимикач?
В інтернет-магазині Пан Електро представлені пакетники електричні від таких брендів, як ETI, Hager, Schneider Electric, Eaton, IEK та інші. Наша компанія працює безпосередньо з виробниками, тому при купівлі продукції покупець може бути впевнений у її якості та наявності офіційної гарантії.
Придбати автоматичні вимикачі ви можете у нашому магазині у Києві по вул. Пшенична 8 або замовити доставку по всій Україні за допомогою Нової Пошти. У разі потреби ви можете отримати консультацію наших менеджерів або оформити замовлення по телефону в шапці сайту.