Як зробити так, щоб розетки жили у Вашому будинку довго і комфортно? Ремонт, будівництво і трохи знань про це обладнання
При ремонті будинку або будь-якого іншого приміщення питання вибору розеток зводиться до наступного – в якому місці її розмістити і яку купити. Перша частина питання цілком успішно вирішується самостійними силами. А ось друга – вимагає знання специфіки електромережі. Варіантів виконання електропроводки, перелік підключається електрообладнання в мережу є багато. Рецепт точного підбору електророзетки наведемо нижче.
Фактор 1: Залежність від параметрів електромережі
Умови прокладки побутової електромережі припускають, що її дроти будуть прокладені приховано або ж відкритим способом, прямо по стіні приміщення. Відповідно і розетки будуть "застосовані" прихованої установки або зовнішньої. Відзначимо, що в деяких випадках «п'ятачки» зовнішньої установки підключаються і до прокладеної всередині стіни проводці.
Рис. 1 План розміщення розеток в приміщенні (для збільшення клікніть на малюнок)
Як відрізнити ці види розеток? Просто. У першому випадку робочий механізм і контакти розетки – відкриті. Вони втоплюються в монтажну коробку, вставлену в стіну. Зовні залишаються тільки контактні отвори і декоративна пластина на один або кілька постів (тобто для підключення декількох вилок).
У другому випадку всі внутрішні деталі розетки приховані під міцним корпусом. Сама розетка монтується або прямо до стіни (використовуються шурупи з міцними анкерами), або до контактної пластини. Введення проводу виконується через краєчок корпусу пристрою.
Обов'язково електричні параметри розетки повинні відповідати мережі – номінальні напруги (220-240 В) і струми (10-16 А).
Далі – враховуйте наявність заземлення електропроводки. Про нього красномовно свідчить третя жила в проводі (нульовий захисний провід РЕ). В цьому випадку необхідно розглядати для покупки розетки з третім контактним "майданчиком".
Обов'язковим критерієм є клас пило- і вологозахищеності розетки. Для складних умов експлуатації (підвищена вологість, запиленість, небезпека механічних пошкоджень) купують розетки з більш високим показником - IP44, IP54, IP65, IP67! З IP68 можна взагалі працювати під водою.
Рекомендуються для установки в приміщенні розетки з IP20, а для приміщень типу ванної кімнати – IP44, на вулиці – від IP65.
Фактор 2: типи розеток
Обґрунтованою є "підозра", що вам необхідна буде розетка з рядом індивідуальних вимог! Виробники і тут не розгубилися, в їх асортименті:
Рис. 1 Основні існуючі в продажу типи електричних розеток
- вже згадані розетки із заземленням (євророзетка з підключенням ре-проводу);
- розетки із захисними шторками. Вкрай важлива річ для установки в дитячій кімнаті квартири або будинку, в дитячих дошкільних і навіть шкільних установах. У цих пристроях контакти надійно захищені спеціальними шторками;
- розетки з кришками. В даному випадку кришка надійно захищає розетку від пилу, попадання в отвори дрібних предметів, від вологи;
- розетки з таймером відключення. Цей чудовий пристрій стане в нагоді тим, хто любить користуватися сервісом автоматичного відключення електроприладів.
Відзначимо, що грандами світового «розеткобудування» є Schneider Electric, ABB, Legrand та інші. Їх вироби мають величезну кількість варіантів дизайнерського оформлення, крім розвинених функціональних можливостей!